Tematyka Zajęć
Dwudniowe szkolenie wraz z warsztatami (po 4 godziny – łącznie 8 godzin)
„ANALIZA PROFILU OSOBOWOŚCIOWEGO ORAZ POPRAWA WSPÓŁPRACY MIĘDZYLUDZKIEJ”
Program:
- Analiza typów temperamentnych uczestników szkolenia. Osobowość a temperament. Znaczenie komunikacji werbalnej i niewerbalnej w biznesie oraz asertywność w relacjach międzyludzkich.
- Zespół i współpraca zespołowa, analiza ról zespołowych, synergia zespołowa. Grupa a zespół. Identyfikacja i diagnoza ról zespołowych.
- Budowanie i skuteczne motywowanie zespołu ukierunkowanego na sukces w biznesie.
- Konflikt w zespole pracowniczym i sposoby jego minimalizowania. Charakterystyka i znaczenie konfliktów międzyludzkich i ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Czy konflikt zawsze jest czymś złym? Kiedy konflikt jest dobry dla organizacji?
- Zmiany w organizacji oraz sposoby radzenia sobie z oporem zgłaszanym przez pracowników. Innowacyjność a zmiana. Omówienie sposobów wprowadzania zmian w organizacji oraz konsekwencji jakie niosą ze sobą. Techniki radzenia sobie z pojawiającym się oporem i sprzeciwem ze strony pracowników. Angażowanie biernych pracowników w działania związane z wprowadzaniem zmian.
- Identyfikacja utrudnień na etapie współpracy międzyludzkiej i przeciwdziałanie im.
- Motywacja i motywowanie. Style kierowania w kontekście wpływu na pracowników i odpowiedniego kształtowania ich postaw
- Asertywność w biznesie.
- Negocjacje i skuteczne negocjowanie w działalności biznesowej.
- Stres i jego wpływ na człowieka – minimalizowanie negatywnego wpływu w pracy.
Program:
Zajęcia zachęcające do podejmowania aktywności ukierunkowanej na zakładanie swojej działalności gospodarczej – obecnie w Małopolsce jest realizowanych kilka projektów w ramach których m.in. osoby nieaktywne zawodowo mogą pozyskać dotację na założenie swojej firmy, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., małopolskie urzędy pracy, Lokalne Grupy Działania. Celem tego działania jest zachęcenie do zakładana swojej działalności gospodarczej/ firmy, pokazując jak się za to zabrać od weryfikacji pomysłu biznesowego, poprzez analizę rynku dla konkretnego produktu/ usługi, analizę marketingową, analizę finansową i weryfikację opłacalności konkretnego pomysłu, strategię wejścia na rynek i identyfikację programów, w ramach których możliwe jest pozyskanie różnych środków finansowych na założenie i potem prowadzenie biznesu. W trakcie zajęć przeprowadzona będzie analiza profilu osobowościowego uczestników, weryfikując, czy posiadają predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.
- Zajęcia poświęcone kreatywności w biznesie, mające na celu wygenerowanie nowych idei, zdolnych do zdobycia konkurencyjnej przewagi w różnych gałęziach biznesu.
- Zajęcia poświęcone analizie otoczenia instytucjonalnego determinującego możliwość i perspektywy realizacji konkretnych pomysłów. Techniki współpracy z otoczeniem instytucjonalnym istotne z perspektywy MSP.
- Innowacyjność – czym rożni się od wprowadzania zmian. Przybliżenie poszczególnych rodzajów innowacyjności w kontekście wytwarzania produktów, świadczenia usług, realizacji konkretnych działań podmiotów gospodarczych. Innowacje społeczne.
- Analiza SWOT przy tworzeniu biznes planów, identyfikacja i określenie produktów/usług oraz charakterystyka klientów, weryfikacja konkurentów, strategie rozwoju, strategia promocji i marketingowa, analiza ekonomiczno-finansowa, zatrudnienie osób do pracy, i inne aspekty związane z prowadzeniem swojego biznesu.
- Prawo własności intelektualnej i patentowanie oraz ochrona kwow-how w kontekście niszowych pomysłów biznesowych. Czy zawsze warto patentować swoje innowacyjne pomysły/idee?
- Wybór najoptymalniejszej formy prawnej w kontekście zakładania swojej firmy.
- Na podstawie obowiązującego szablonu biznes planu – omówienie przykładowych biznes planów działalności już funkcjonujących, ze wskazaniem kamieni milowych i najistotniejszych problemów, z jakimi borykały się osoby zakładające swoje działalności gospodarcze.
- Przybliżenie aspektów finansowych – omówienie i tworzenie prostych dokumentów finansowych, przychodów, kosztów, rachunków zysków i strat i bilansu na podstawie autorskiego pliku exela, który zostanie wręczony uczestnikom projektu.
- Pomoc w opracowywaniu poszczególnych części biznes planów, które będą przygotowywane przez uczestników kursu, połączonych w grupy.
- Opracowanie konkretnego pomysłu biznesowego „od początku do końca” (analiza racjonalności zaangażowania się w konkretny pomysł biznesowy, niszowość pomysłu, analiza rynku i klientów, analiza ograniczeń i ryzyk pojawiających się w trakcie zakładania działalności gospodarczej, analiza SWOT oraz opracowanie pełnej analizy finansowej wraz z rachunkiem zysków i strat oraz bilansem, wskazując na możliwe poziomy przychodów i kosztów generowanych przez te działalność, co pozwoli wskazać, jaki jest planowany zysk).
- Źródła finansowania MSP – analiza możliwości oraz efektywności poszczególnych źródeł finansowania oraz związanego z nimi ryzyka w zależności od stadium istnienia firmy.
Program:
- Indywidualne doradztwo oraz pomoc przy rozwiązaniu problemów uczestników zajęć. Ekspert będzie dostępny przez cały dzień dla wszystkich zainteresowanych. Możliwe będzie skonsultowanie konkretnego pomysłu biznesowego, ustalenie racjonalności wdrożenia go w życie, omówienie wszystkich kwestii dot. zakładania i prowadzenia swojego biznesu. W trakcie doradztwa planuje się także pomoc przy rozwiązaniu konkretnych problemów dot. uczestników szkoleń/ warsztatów. Ekspert zaangażowany z UEK, posiada duże doświadczenie w zakresie aspektów psychologicznych i szkoleniowych, będzie w stanie pomóc konkretnym osobom w rozwiązaniu ich problemów: konflikty międzyludzkie, diagnoza racjonalności działań w konkretnych przypadkach, pomoc przy podejmowaniu współpracy międzyludzkiej, diagnoza profili osobowościowych, itp.
- Analiza konkretnych działań ukierunkowanych na zakładanie własnej działalności gospodarczej, weryfikacja opłacalności konkretnych pomysłów biznesowych, ustalanie planu działań i różnych opcji pomocowych,
- Indywidualne doradztwo biznesowe – pomoc dla firm, instytucji. Na podstawie diagnozy konkretnej sytuacji, możliwe będzie doradzenie, pomoc w wyborze optymalnego sposobu działania, pozyskania środków finansowych z różnych źródeł (dotacje, pożyczki, fundusze poręczeniowe, itp.) na działania inwestycyjne. Pomoc w identyfikacji programów pomocowych (fundusze i dotacje unijne), weryfikacja finansowa i opłacalnościowa realizacji konkretnych inwestycji. Ekspert zaangażowany z UEK, posiada duże doświadczenie w zakresie aspektów związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy, pozyskiwaniem środków finansowych pochodzących z różnych źródeł na każdym etapie prowadzenia firmy.
Program:
Zajęcia przewidziane dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do gimnazjum, technikum, szkoły średniej. W trakcie zajęć omawiane będą zagadnienia dot. podstaw zarządzania i ekonomii, przedsiębiorczości, ukierunkowane na przekazanie młodzieży wiedzy nt. zakładania i prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Opracowany zostanie autorski kurs w trakcie którego zostanie przybliżona problematyka dot. szeroko pojętej ekonomii i zarządzania oraz przedsiębiorczości.
Zajęcia dot. podstaw przedsiębiorczości i ukierunkowane na przekazanie młodzieży wiedzy nt. podejmowania się prowadzenia własnej działalności gospodarczej/ firmy. Celem tego działania jest praktyczne przybliżenie problematyki przedsiębiorczości i różnych tematów z nią związanych. Forma organizacyjna prowadzenia działalności/ firmy, opodatkowanie, pozyskiwanie środków na każdym etapie funkcjonowania firmy, problematyka badania predyspozycji przyszłego przedsiębiorcy, motywowania ludzi do pracy i weryfikacji optymalnych stylów kierowania. Omówiony zostanie cały proces zarządzania: planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie, przybliżając przykłady funkcjonujących firm.
Omówione zostaną aspekty dot. podstaw finansów, tworzenia prostych dokumentów księgowych, weryfikacji opłacalności konkretnych działań i projektów, opracowywania biznes planu, rozwijając konkretne zagadnienia, opierając się na analizie firm już funkcjonujących. Planuje się różne formy aktywizacji młodzieży: warsztaty, praca grupowa, testy, dyskusja
Program:
Dzieci i młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych/gimnazjów.
Zajęcia z ratownikiem wodnym, prelekcje nt. pierwszej pomocy, bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz praktyczne ćwiczenia ratujące życie podczas wypadku.
Omawiane będą następujące tematy:
- Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
- Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
- Oddech. Na tych zajęciach uczniowie będą się uczyć rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.
- Pozycja boczna ustalona. Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyć się będą jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.
- Oddechy ratownicze. Wykorzystując manekin przekazana będzie wiedza jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie będą ćwiczyć oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej.
- Uciskanie klatki piersiowej. Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.
- Łańcuch Przeżycia.
- Praktyczne wykonanie poznanych działań ratowniczych.
Program:
Zajęcia z dietetykiem
Omawiane będą następujące tematy:
- W zdrowym ciele zdrowy duch – podstawy zdrowego odżywiania.
- Kolorowe zdrowie – Warzywa i owoce w diecie nastolatka.
- Śniadanie i woda – podstawowe czynniki zdrowia.
- Odżywianie dla aktywnych – jak jeść będąc aktywnym sportowo.
- Węglowodany, białka, tłuszcze jak je znaleźć w swoim jedzeniu.
- Ułóż swój jadłospis – odżywianie w praktyce.
Program:
Dzieci i młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych/gimnazjów/ponadgimnazjalne szkoły.
Omawiane będą następujące tematy:
- Wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie i środowisko.
- Prezentacja filmów, bajek poświęconych tematyce smogu.
- Segregacja śmieci ; czego i dlaczego nie wolno wrzucać do pieca.
- Odnawialne Źródła Energii – jak pozyskiwać ciepło i prąd z odnawialnych źródeł energii. Jak to działa?
- Eksperymenty z czujnikiem powietrza, oczyszczaczem powietrza.
PROWADZĄCY BĘDĄ BARDZO MOCNO ZWRACAĆ UWAGĘ NA DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z PRZECIWDZIAŁANIEM SMOGOWI.
Termin: 20.03.2019 – Dom Kultury w Tuchowie
W trakcie konferencji, na którą zostaną zaproszone firmy z regionu, ale także spoza regionu Małopolski, zostaną omówione aspekty dot. działalności innowacyjnej i usprawniania procesów w nich realizowanych. Na podstawie konkretnych firm, przybliżona zostanie problematyka wprowadzania usprawnień w produktach i usługach oraz w jaki sposób na finalny wygląd produktu/ usługi ma klient. Zaproszeni prelegenci – przedstawiciele firm pokażą jak wyglądają te procesy w ich organizacjach. Dodatkowo planuje się przeprowadzenie dyskusji nt. jak funkcjonowanie podmiotów gospodarczych wpływa na życie mieszkańców. Poruszone zostaną aspekty dot. Społecznej odpowiedzialności biznesu. Na podstawie konkretnych przykładów przybliżone zostaną dobre praktyki w zakresie współpracy pomiędzy mieszkańcami regionu z którego wywodzi się konkretna firma i działaniach jakie ona realizuje dla dobra mieszkańców. Przybliżone zostaną też aspekty dot. rozwoju bazy turystyczno-rekreacyjnej oraz hotelowej i gastronomicznej w regionie.
Dodatkowo zaproszeni zostaną przedstawiciele Urzędu Pracy oraz Urzędu Marszałkowskiego i Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, by powiedzieć o aktualnych możliwościach aplikowania o środki pomocowe na rozwój firm oraz działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Zaproszeni zostaną także pracownicy naukowi z Uczelni wyższych, by opowiedzieć jak wyglądają te aspekty w kontekście prowadzonych przez nich badań i jak je poprawiać dla dobra mieszkańców regionu.
Zaproszeni będą mieszkańcy gmin, przedstawiciele firm i instytucji oraz uczelnie. Konferencja ma wykazać jakie działania można podjąć na terenie LGD by poprawić współpracę pomiędzy różnymi interesariuszami (mieszkańcy, społeczność lokalna, firmy i instytucje, turyści, odwiedzający gminy, inni interesariusze).